Vyplatí se optimalizovat svůj web pro tablet nebo notebook?

Úvod » Aktuality » Vyplatí se optimalizovat svůj web pro tablet nebo notebook?

Svoje webové stránky můžete optimalizovat na celou řadu věcí – na určitou věkovou skupinu návštěvníků, na maximální rychlost zobrazení, na minimální velikost či namátkou ještě na určitý standard prohlížeče.

Jednou z těch méně běžných, avšak rozhodně zajímavých otázek, je ale i ta, zda uvažovat spíše o optimalizaci na notebooky nebo tablety?

Ačkoliv dnes má ještě stále jisté procento pracujících (i osob v domácnostech) stolní PC, čím dál větší podíl z nově koupených PC připadá na notebooky, netbooky a tablety. U mobilního profesionála nebo studenta najdeme spíše notebook/netbook, u kreativců nebo osob cenících si skladnosti, zase tablety.

Řada firem dnes stále razí názor, že ideální kombinací přenositelnosti, funkcí, ceny i parametrů je právě notebook, který má mimo jiné výhody i onu zásadní přednost, že disponuje reálnou (a nikoliv dotekovou virtuální) klávesnicí, což je věc pro práci i zábavu zcela klíčová. Tablet je zkrátka více specializované zařízení se všemi výhodami a nevýhodami z toho vyplývajícími.

Jelikož ve většině podniků vedoucí nevidí žádný konkrétní důvod, proč by měli dávat přednost tabletům před notebooky, určité speciální případy jistých jednotlivců vyjímaje, je zatím situace na trhu taková, že tabletům dominují co do rozšířenosti notebooky a netbooky. Při práci se totiž informace nejen čtou (na to stačí tablet), ale také prakticky vždy i zpracovávají dále (na to již méně).

Jelikož pro firmy není důležitý „cool“ faktor, ale slyší pouze na řeč čísel a užitečnosti, je zřejmé, že pokud plánujete některým směrem optimalizovat svoje obchodní stránky, pak by to měly být spíše notebooky a netbooky, nežli tablety. Opět nyní neuvažujeme některé vzácné případy firem vybavených pouze tablety.

 

Zpět na výpis


Lukáš STANISLAV